Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna
"Kręci nas tradycja" - wycieczka do Bierkowic PDF Drukuj Email
Wpisał: Aleksandra Kocoł-Duchnowicz   
30.05.2019.

W piątek, 24 maja klasy 1c i 2b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
Pierwszym etapem naszej wycieczki były warsztaty przyrodniczo-plastyczne pt. „Ptak w sztuce ludowej”. Część teoretyczna lekcji obejmowała  opowieść narracyjną dotyczącą symboliki ptaka w kulturze ludowej oraz dyskusję z uczestnikami. Następnie dzieci uczestniczyły  w interaktywnych działaniach, obejmujących udekorowanie drewnianego ptaszka za pomocą farb akrylowych. Każda z osób pracowała na odpowiednio przygotowanym i wyposażonym stanowisku. Piękne, kolorowe pamiątki uczestnicy zabrali ze sobą do domu.
Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji stałej. Muzeum Wsi Opolskiej jest parkiem etnograficznym, w którym eksponowane są budynki drewniane wraz z wyposażeniem.

Image


Zwiedziliśmy między innymi zabytkowy Kościół, młyn wodny oraz XIX-wieczną chłopską izbę. Niezwykłym przeżyciem było dla nas zwiedzanie szkoły. Mieliśmy okazję zasiąść w starych, drewnianych ławkach. Pani przewodnik opowiedziała nam o sposobach nauczania w tamtych czasach, wytłumaczyła skąd wzięła się nazwa "ośla ławka" i powiedziała o wielu innych ciekawostkach. Wiejska szkoła urządzona została w dużym budynku ze Sternalic (północo-wschodnia część regionu i skansenu). W jednej części budynku znajduje się izba szkolna z ławkami, katedrą nauczyciela i pomocami szkolnymi, w komorze obok klasy przedstawiono historię szkolnictwa na Śląsku, a także książki, zeszyty i tabliczki do pisania. W drugiej części budynku zwiedziliśmy  mieszkanie nauczyciela – duży pokój i kuchnię wyposażoną w meble i sprzęty z pocz. XX wieku.
Odwiedziliśmy również kuźnię, w której dowiedzieliśmy się od kowala, jak wykonywane są podkowy i inne wyroby. Każdy miał możliwość zakupu wybranej przez siebie podkowy i wygrawerowania na niej inicjałów swoich bliskich.
To była wspaniała wycieczka! Na pewno jeszcze tam wrócimy!
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »