"Kręci nas tradycja" - wycieczka do Bierkowic PDF Drukuj Email
Wpisał: Aleksandra Kocoł-Duchnowicz
30.05.2019.

W piątek, 24 maja klasy 1c i 2b wybrały się na wycieczkę do Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach.
Pierwszym etapem naszej wycieczki były warsztaty przyrodniczo-plastyczne pt. „Ptak w sztuce ludowej”. Część teoretyczna lekcji obejmowała  opowieść narracyjną dotyczącą symboliki ptaka w kulturze ludowej oraz dyskusję z uczestnikami. Następnie dzieci uczestniczyły  w interaktywnych działaniach, obejmujących udekorowanie drewnianego ptaszka za pomocą farb akrylowych. Każda z osób pracowała na odpowiednio przygotowanym i wyposażonym stanowisku. Piękne, kolorowe pamiątki uczestnicy zabrali ze sobą do domu.
Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji stałej. Muzeum Wsi Opolskiej jest parkiem etnograficznym, w którym eksponowane są budynki drewniane wraz z wyposażeniem.

Zwiedziliśmy między innymi zabytkowy Kościół, młyn wodny oraz XIX-wieczną chłopską izbę. Niezwykłym przeżyciem było dla nas zwiedzanie szkoły. Mieliśmy okazję zasiąść w starych, drewnianych ławkach. Pani przewodnik opowiedziała nam o sposobach nauczania w tamtych czasach, wytłumaczyła skąd wzięła się nazwa "ośla ławka" i powiedziała o wielu innych ciekawostkach. Wiejska szkoła urządzona została w dużym budynku ze Sternalic (północo-wschodnia część regionu i skansenu). W jednej części budynku znajduje się izba szkolna z ławkami, katedrą nauczyciela i pomocami szkolnymi, w komorze obok klasy przedstawiono historię szkolnictwa na Śląsku, a także książki, zeszyty i tabliczki do pisania. W drugiej części budynku zwiedziliśmy  mieszkanie nauczyciela – duży pokój i kuchnię wyposażoną w meble i sprzęty z pocz. XX wieku.
Odwiedziliśmy również kuźnię, w której dowiedzieliśmy się od kowala, jak wykonywane są podkowy i inne wyroby. Każdy miał możliwość zakupu wybranej przez siebie podkowy i wygrawerowania na niej inicjałów swoich bliskich.
To była wspaniała wycieczka! Na pewno jeszcze tam wrócimy!