Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna
Szkolne obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja PDF Drukuj Email
Wpisał: Ewa Baraniuk   
02.05.2019.
W przededniu 228 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dzieci i młodzież naszej szkoły wzięli udział w akademii, która przybliżyła wszystkim to doniosłe wydarzenie historyczne. Uczniowie klas Vc i VIc,  pod opieką pani Ewy Baraniuk i pana Cezarego Tomczyka, przypomnieli sytuację polityczną Rzeczypospolitej XVIII wieku, okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej twórców oraz główne założenia. Chór  prowadzony przez panią Annę Pawłowicz zaśpiewał utwory patriotyczne takie jak "Mazurek 3 Maja", "Jak długo w sercach naszych" oraz "Polonez 3 Maja". Pani dyrektor Bożena Łotecka, dziękując dzieciom za występ, podkreśliła jak ważne jest dzisiaj upamiętnianie wydarzeń historycznych i świąt państwowych.
 
Image

Konstytucja 3 Maja 1791 roku była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. W okresie międzywojennym rocznica uchwalenia konstytucji była świętem państwowym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »