Różne formy aktywności fizycznej na lekcji wychowania fizycznego PDF Drukuj Email
Wpisał: Beata Nowak
12.03.2019.
Jedną z wielu form aktywności fizycznej jest gimnastyka. Może nie jest ona „królową” sportu, ten tytuł zarezerwowany jest dla lekkiej atletyki, ale z pewnością jest jego matką. Jest to forma aktywności ruchowej, która zwłaszcza dla młodych ludzi stanowi klucz do osiągnięcia właściwej postawy ciała i wdrażania do kultury fizycznej. Przygotowanie gimnastyczne daje ogromne możliwości rozwoju psychofizycznego. Jest fundamentem dla większości dyscyplin sportu, w których chcemy się specjalizować. Dodatkowo ćwiczenia akrobatyczne w dwójkach, trójkach czy zespołach wieloosobowych niesamowicie integrują grupę. Wykonanie „piramidy” o dużym stopniu trudności dostarcza wiele satysfakcji i pewności siebie, a co za tym idzie, buduje poczucie własnej wartości. Bardzo ważną rolę odgrywa tu wzajemne zaufanie i dbanie o bezpieczeństwo własne i współćwiczących. Jak z przyjemnością i uśmiechem na twarzy można spędzić lekcję wychowania fizycznego, pokazują nam uczniowie gimnazjalnej klasy 3B. Wykazując się swoją sprawnością i kreatywnością prezentują różne piramidy.

Aktywność fizyczna jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka w każdym okresie życia. Szczególnie ważna jest w młodości , gdyż jest jednym z kluczowych czynników warunkujących prawidłowy rozwój i zdrowie. Odgrywa w naszym życiu ogromną rolę. Aktywny tryb życia niesie za sobą szereg korzyści.  Między innymi poprzez lepsze dotlenienie mózgu poprawia się pamięć i koncentracja. Systematyczna aktywność fizyczna to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na uniknięcie wielu schorzeń. Ruch ma szczególnie korzystny wpływ na układ oddechowy, krwionośny oraz układ ruchu. Ponadto ruch usprawnia systemy kontrolujące przebieg procesów metabolicznych.