Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna
Dzień Bezpiecznego Internetu PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
11.02.2019.
W lutym obchodzimy w Polsce już po raz 15 "Dzień Bezpiecznego Internetu". W tym roku przebiega on pod hasłem: "Działajmy razem". Organizatorzy DBI chcą zwrócić szczególną uwagę na potrzebę współpracy i powszechnego zaangażowania rodziców, nauczycieli i innych profesjonalistów, decydentów, dostawców treści i usług internetowych w działania podnoszące poziom bezpieczeństwa dzieci online. Podkreślają, iż przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom, jak hejt, cyberprzemoc, uzależnienie, czy szkodliwe treści w sieci, wymaga zarówno profesjonalnego zaangażowania specjalistów z różnych sektorów i branż, jak i uważnego kontaktu z dzieckiem rodziców, nauczycieli i innych bliskich mu osób.
 
Image

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004r. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.
DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.
 
Treści realizowane w lutym w ramach zajęć informatyki:
 
KLASA I
 
KLASA II, III, IV
 
 
KLASA VI
 
 KLASA VII, VIII
Ewa Farna - "W sieci"
 
W związku z DBI ogłaszamy konkurs międzyklasowy dla klas IV-VIII na wykonanie gazetki na niżej podany temat dla każdego oddziału. Prosimy o udział w konkursie wszystkie klasy. W pracy może uczestniczyć dowolna liczba uczniów danej klasy. Gazetki będą oceniane 1 marca 2019 przez jury w składzie: Alina Uzny, Maria Podcerkiewna, Jarosław Gucwiński.

Zasady konkursu:

  • forma dowolna (rysunki, teksty, plakaty…)
  • materiały należy powiesić w wyznaczonym miejscu na szybach łącznika pawilonu F
  • kryteria oceny: wyczerpanie tematu pod kątem bezpieczeństwa w Internecie, pomysłowość w przedstawieniu treści, estetyka wykonania, podanie wykorzystanych źródeł pozyskania informacji

Tematy dla poszczególnych klas:

4a – nadużywanie Internetu

4b – rozważne przesyłanie zdjęć i filmów do sieci

4c – prywatność w sieci

4d – netykieta

4e – bezpieczne korzystanie z komunikatorów

4f – sieciowe gry komputerowe

5a – cyberprzemoc

5b – wirtualne znajomości

5c – hejt w Internecie

5d – bezpieczne korzystanie z poczty elektronicznej

5e – wiarygodność treści w Internecie

6a – zabezpieczenie komputera podłączonego do sieci

6b – szkodliwe oprogramowanie

6c – pomoc i wsparcie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa online

7a – przestrzeganie prawa w sieci

7b – kradzież tożsamości

7c – rozważne korzystanie z portali społecznościowych

7d – phishing

8a – dbałość o własny wizerunek w sieci

8b – zakupy w sieci

8c – otwarte sieci Wi-Fi

8d – stalking


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »