Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna arrow Komputer - artykuły dla klas arrow 100 informatycznych zadanek na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości
100 informatycznych zadanek na 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
13.09.2018.
Image
Jeśli zależy Ci na poszerzeniu swojej wiedzy informatycznej,  podniesieniu swoich umiejętności obsługi komputera, co przełoży się również na wyższą ocenę z informatyki, zbieraj szkolne informatyczne odznaki. W każdym miesiącu do zdobycia inna odznaka – może uda Ci się zdobyć wszystkie 10??? Spośród 10 zadań,  zaproponowanych na każdy miesiąc, wystarczy wykonać wybrane zadania. Wszystkie wykonane aktywności są punktowane i wymieniane na koniec miesiąca na odznakę w kolorze złotym, srebrnym lub brązowym. Zdobytą odznakę należy wkleić sobie na pamiątkę do zeszytu, a do dziennika wędruje ocena 6 (za zdobycie złotej odznaki o wartości 20 punktów), 5+ (za zdobycie srebrnej odznaki o wartości 15 punktów),  5- (za zdobycie brązowej odznaki o wartości 10 punktów), lub plusik za zgromadzenie przynajmniej 5 punktów. Pamiętaj - dodatkowa aktywność zawsze jest mocno brana pod uwagę przy wystawianiu ocen semestralnych i rocznych! Warto być aktywnym!

Rozwiązuj dodatkowe zadania, zdobywaj punkty,
wymieniaj je na odznaki i oceny!
Przypomnienie: 

przynajmniej 20 punktów - ZŁOTA odznaka informatyczna danego miesiąca
przynajmniej 15 punktów - SREBRNA odznaka informatyczna danego miesiąca
przynajmniej 10 punktów - BRĄZOWA odznaka informatyczna danego miesiąca
przynajmniej 5 punktów – „PLUSIK” (3 PLUSIKI można potem wymienić na ocenę 5)

Odpowiedzi można dostarczyć osobiście do sali B-10 lub E-24 – w zależności od zadania: "papierowo”, nagrane na nośniku (np. pendrive) bądź wysłać mailem na adres Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

Zadania na wrzesień:

 1. (max 2 punkty) W tym roku szkolnym będziemy wydawać szkolną gazetkę informatyczną skierowaną do uczniów klas IV-VI. Zaproponuj nazwę gazetki i zaprojektuj graficznie tę nazwę.
  Podpowiedź: wykorzystaj edytor graficzny Paint, narzędzie WordArt w Wordzie lub w inny wybrany przez Ciebie program. Pracę oddaj w formacie jpg.
 2. (max 4 punkty) Wyszukaj przysłowie o tematyce jesiennej. Następnie wykonaj w Paint rebus, którego rozwiązaniem będzie to przysłowie. Liczba punktów będzie zależna od długości hasła i estetyki rysunków. Wszystkie obrazki wykonaj samodzielnie, nie kopiuj z Internetu. Do wprowadzania w Paint napisów użyj narzędzia Tekst.
 3. (max 2 punkty) Przygotuj plakat reklamujący szkolną gazetkę informatyczną i zachęcający do czytania jej. Na plakacie zamieść informacje o tym, co gazetka będzie zawierała: różne zadania przygotowane przez uczniów (rebusy, zagadki, krzyżówki, testy, itp.), wypowiedzi uczniów dotyczące sposobów wykorzystywania przez nich komputera, informacje z historii komputerów oraz informatyczne nowinki technologiczne, a także informacje na temat szkolnych imprez informatycznych, konkursów i ich wyników. Cena gazetki: 50 groszy (na zakup papieru ksero). Informacje na plakacie powinny być: duże, czytelne, estetyczne, ozdobione obrazkami.
 4. (max 3 punkty) Napisz jak wykorzystujesz komputer do rozwijania swoich talentów czy zainteresowań. Opisz wybraną rzecz, podaj też adresy stron, z których korzystasz. Pracę napisz w edytorze tekstu (około pół strony A4 czcionką 14) i opatrz ją swoim zdjęciem (może ich być kilka) związanym tematycznie z tym tekstem. Na koniec zadaj pytanie - zagadkę z dziedziny, w której jesteś ekspertem. Pamiętaj o stosowaniu zasad komputerowego pisania, błędy obniżą punktację.
 5. (przewidywane 4 punkty) Pracuj aktywnie na zajęciach szkolnego koła informatycznego, poznawaj czarodzieja Baltie, rozwiązuj zadania i zdobywaj punkty – 1 punkt za każdy aktywny udział w zajęciach, czasem mogą być przyznawane extra punkty za super pomysły.
 6. (max 4 punkty) 25 września obchodzimy Dzień Komiksu. Z tej okazji przygotuj komiks o swojej ulubionej grze komputerowej, którą chciałbyś polecić innym uczniom. Pamiętaj, że gra ta powinna być przeznaczona dla dzieci w wieku 10-12 lat. Komiks powinien zawierać krótki opis gry oraz jej zalety, czyli odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto grać w tę grę. Komiks możesz wykonać w formie komputerowej bądź papierowej. Format – kartka A3 (duży blok rysunkowy).
 7. (max 2 punkty) Już w listopadzie odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Informatyczny Bóbr. Zastanów się czy nie chciałbyś w nim wystartować. W ramach rozgrzewki rozwiąż zagadkę Bobra:
  W mieście Bobrów jest sklep, w którym jest sprzedawanych tylko 16 towarów. Towar o numerze 1 kosztuje 1 bober (1 bober to najmniejsza wartość), towar 2 kosztuje 2 bobery, towar 3 kosztuje 3 bobery itd. Zatem każdy towar kosztuje pomiędzy 1 a 16 boberów i żadne 2 towary nie mają tej samej ceny. Bóbr Bartek ma 3 monety o wartościach  1, 2 i 8 boberów. W tym sklepie można kupić tylko jeden towar. Niestety w sklepie nie wydają reszty, a więc trzeba zapłacić dokładnie tyle, ile kosztuje dany towar. Wymień przedmioty z tego sklepu, których bóbr Bartek nie może kupić za te 3 monety, które posiada. Wymień też przedmioty, które bóbr Bartek może kupić i podaj jak za nie zapłaci.
 8. (max 3 punkty) Ułóż rymowany wierszyk składający się z kilkunastu linijek, zachęcający do mądrego korzystania z komputera, nie nadużywania go. Nadaj wierszykowi tytuł. Całość napisz w edytorze tekstu, wydrukuj i ręcznie dorysuj tematyczne obrazki. Format pracy – A4.
 9. (max 1 punkt) Poszukaj w Internecie informacji na temat najnowszych osiągnięć związanych z szeroko rozumianymi nowymi technologiami. Wybierz jedną wiadomość, która Twoim zdaniem jest najciekawsza, najbardziej Cię ucieszyła, zaskoczyła… Przygotuj krótką notatkę na ten temat, podaj źródło strony, z której skorzystałeś.
 10. (max 3 punkty) W tym roku obchodzimy 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji zaprojektuj w Paint okolicznościowy znaczek pocztowy o nominale 100zł. Wszystkie rysunki wykonaj samodzielnie, nie kopiuj z Internetu. Podpowiedź: do narysowania brzegów znaczka użyj kształtów Paint oraz kopiowania.
Powodzenia!
Liczę na Twoją aktywność informatyczną!
 
następny artykuł »