Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.

BIP

 

Dziennik elektroniczny

Instrukcja korzystania
z e-dziennika

Facebook

Licznik odwiedzin strony


wizyt na stronie
od 20.02.2010r.
Zapraszamy ponownie!

Gości online teraz

Odwiedza nas 11 gości

Logowanie


Nie pamiętam hasła
Konto? Zarejestruj się!
You are here: Strona główna
Projekt edukacyjny "Aktywność osób niepełnosprawnych" PDF Drukuj Email
Wpisał: Beata Nowak   
18.06.2018.

13.06.2018r. na 3 i 4 godzinie lekcyjnej odbyło się podsumowanie pracy nad realizacją projektu edukacyjnego "Aktywność osób niepełnosprawnych". Nad wykonaniem zadań projektowych pracowali uczniowie z klasy 2g: Julia Bolibrzuch i Daniel Pełka. Koordynatorem projektu była pani Beata Nowak. To pierwszy projekt w naszej szkole, który ukazuje problemy niepełnosprawności.
Projekt, który został przygotowany przez Julię i Dawida, składał się z dwóch części: prezentacji multimedialnej i części praktycznej. Odbiorcami projektu byli uczniowie klas drugich gimnazjalnych.

Image


W części pierwszej prezenterzy zapoznali uczestników z ogólnymi pojęciami niepełnosprawności, aktywności fizycznej osób niepełnosprawnych i przybliżyli sylwetki znanych niepełnosprawnych sportowców naszego kraju. Pokazali również sprzęt do uprawiania różnych sportów przez osoby niepełnosprawne. Podsumowaniem tej części był krótki quiz dotyczący przedstawionej treści prezentacji. Poprawne odpowiedzi nagrodzone zostały słodkościami.
Część druga była praktyczna. Julia z pomocą zaproszonych przez siebie gości – przedstawicieli Fundacji Aktywnej Rehabilitacji z Mikołowa prezentowała różne dyscypliny sportowe i możliwości uprawiania ich przez osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach. Dużym przeżyciem i doświadczeniem dla odbiorców była możliwość skorzystania z tego, by usiąść na wózku inwalidzkim i przez moment poczuć się jak osoba niepełnosprawna. Dla większości chętnych, którzy usiedli na wózek, poruszanie się nim i pokonywanie małych przeszkód było nie lada wyzwaniem. Wjazd na niespełna 2 cm platformę był bardzo dużym utrudnieniem. Doświadczenie to uświadomiło zdrowym ochotnikom, jak wiele barier i trudności musi pokonać osoba niepełnosprawna, by normalnie funkcjonować w życiu. Lecz mimo ogromu cierpień i wielu przeciwności losu, osoby takie jak Julia są pozytywnie nastawione do życia i wszyscy możemy się od nich uczyć empatii, czy pogody ducha na co dzień. Niesamowite jest , ile w nich pozytywnej energii, chęci do działania i tworzenia. Determinacja i samozaparcie pokazuje nam, że nie ma rzeczy niemożliwych. Julia jest żywym tego przykładem.
Julka jest osobą niepełnosprawną ruchowo od urodzenia, porusza się na wózku inwalidzkim i bez problemu realizuje obowiązek szkolny. Jest otwarta, pogodna i bardzo sprawna fizycznie. W ciągu całego roku szkolnego nie opuściła żadnej lekcji wychowania fizycznego. Niepełnosprawność, z jaką się zmaga nie ogranicza jej aktywności fizycznej i możliwości uprawiania sportu. Od paru lat jest zawodniczką Miejskiego Międzyszkolnego Klubu Sportowego w Kędzierzynie-Koźlu, w którym trenuje para-badminton. Osiąga czołowe miejsca w zawodach wojewódzkich, regionalnych i międzynarodowych.
Myślę, że przygotowany przez Julię i Dawida projekt wszystkim uczestnikom uświadomił, czym jest niepełnosprawność, jakie bariery musza pokonać niepełnosprawni i jak wiele zależy od nas, ludzi zdrowych, by Ci czuli się akceptowani w społeczeństwie. Bo przecież na wózku może się znaleźć każdy z nas. Wierzę w to, że rówieśnicy Julki, którzy czynnie uczestniczyli w projekcie zawsze będą wspierać osoby niepełnosprawne.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »