You are here: Strona główna arrow Komputer - artykuły dla klas arrow Trwa Godzina Kodowania - zachęcamy do udziału nie tylko uczniów!
Trwa Godzina Kodowania - zachęcamy do udziału nie tylko uczniów! PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny
04.12.2017.
Godzina Kodowania (The Hour of Code), organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week, USA), jest największą inicjatywę edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów, nauczycieli i innych osób z całego świata. Cieszy się również bardzo dużą popularnością w Polsce. W tym roku trwa w dniach 4 - 10 grudnia, ale można w niej uczestniczyć przez cały rok, z dowolnego urządzenia i miejsca, w którym jest dostęp do Internetu, na lekcjach i zajęciach w szkole, jak i poza szkołą, indywidualnie lub w grupie. Ta inicjatywa nie jest ograniczona tylko do szkół, może w niej brać udział każdy, w każdym wieku. Nie jest potrzebne żadne przygotowanie informatyczne, czy też w zakresie programowania.

Pierwotnie, celem tej inicjatywy było przybliżenie uczniom informatyki w formie łamigłówek z postaciami z ich gier i zabaw, których rozwiązanie polega na ułożeniu programów z gotowych bloczków. Oferta łamigłówek i kursów jest obecnie bardzo bogata, dzięki propozycjom wielu partnerów, takich jak Microsoft czy Disney.

W Polsce od września 2017 roku programowanie zostało włączone do przedmiotu informatyka, którym są objęci wszyscy uczniowie od pierwszej do ostatniej klasy w szkole. Łamigłówki udostępniane w ramach Godziny Kodowania są bardzo interesującym i wciągającym wprowadzeniem do programowania, a inne aktywności oferowane przez tę inicjatywę mogą służyć do dalszego rozwijania umiejętności programowania.

Dlaczego warto kodować?
  • kształcisz logiczne myślenie
  • ćwiczysz czytanie ze zrozumieniem
  • uczysz się rozwiązywać problemy, ćwiczysz cierpliwość i wytrwałość w dążeniu do celu

A może odkryjesz w sobie talent do programowania i zechcesz zostać programistą?

W ramach tegorocznej akcji Godzina Kodowania kodujemy na lekcji informatyki z bohateramy popularnej gry Minecraft. Jeśli Ci się spodobało i chcesz dodatkowo pokodować w domu:

1. rozwiąż 2 pozostałe łamigłówki: Projektant Minecrafta i Minecraft: Hero’s Journey
  2. oraz opisz w zeszycie w kilku, kilkunastu zdaniach (przynajmniej pół strony) swoje wrażenia i przemyślenia po rozwiązaniu zadań - napisz:
  • Co było dla Ciebie łatwe, a co sprawiło Ci trudność,
  • Jak rozwiązałeś problemy (czy obejrzałeś filmy instruktażowe, cierpliwie próbowałeś kilka razy aż się udało, czy prosiłeś kogoś o pomoc....)
  • Czy udało Ci się wykonać wszystkie zadania, ile czasu Ci to zajęło..
  • Czy udało Ci się zachęcić do kodowania kogoś ze swojej rodziny? A może kodowaliście razem?
POWODZENIA!