Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna
Legenda o chlebie PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Olechowska   
28.09.2017.
Chleb to podstawowy produkt spożywczy zjadany w niejednym domu. Miękki, pachnący, z chrupiącą skórką kusi nas z półek w piekarni. Każdy wie, jak wygląda chleb, ale już nie każdy wie, jak chleb powstaje.
To właśnie chleb był głównym bohaterem ostatnich kilku lekcji w klasie 3a. Uczniowie poznali zboża, które wykorzystuje się do produkcji bochenków. Oglądali nasiona pszenicy, jęczmienia czy owsa oraz wykonywali doświadczenia ze słonecznikiem i lnem, dzięki którym dowiedzieli się, dlaczego są to rośliny oleiste.
 
Image
 
Image
 
Następnie poznali legendę o chlebie, a także drogę, jaką pokonują zboża, aby stać się pachnącym chlebkiem. Tutaj czekała na nich niespodzianką! Zaproszona do klasy pani Magda Piotrowska opowiedziała oraz zaprezentowała dzieciom różne rodzaje pieczywa. Każdy mógł spróbować, czym różni się pieczywo jasne od ciemnego oraz jak smakuje chleb z cebulą czy żurawiną.
Kolejną atrakcją było pieczenie własnego chleba. Najpierw dzieci czekały aż zmieszane z wodą drożdże wyrosną, następnie zmieszały je z mąką, nasionami słonecznika, lnu oraz pestkami dyni, olejem i solą. Przez kilka minut każdy mieszał składniki, po czym powstała masa została przełożona do formy i upieczona. Zapach świeżego chleba niósł się po całej szkole, a wszyscy uczniowie zjedli go z wielkim apetytem.
Na koniec dzieci odwiedziły piekarnię „Cichoń”, której właścicielką jest pani Magda. Tam wysłuchały wykładu o pracy piekarza i pieczeniu pieczywa, a także miały okazję upiec bułki.
Cały tydzień był dla klasy wyjątkowo ciekawy i bogaty w nowe informacje. Serdecznie dziękujemy pani Magdzie za okazaną pomoc, poświęcony czas i niezwykłe atrakcje.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »