You are here: Strona główna arrow Komputer - artykuły dla klas arrow Warsztaty kodowania w czasie ferii
Warsztaty kodowania w czasie ferii PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny
28.02.2017.
W pierwszym tygodniu ferii, w dniach 14-17 lutego 2017r., chętni uczniowie z klasy 4c wzięli udział w zajęciach kodowania – z komputerem i bez komputera. Programowali w Scratchu, w którym wykonali 7 projektów oraz przekonali się, że zakodować można różne rzeczy i nie zawsze jest do tego potrzebny komputer.
W czasie zajęć powstały w Scratchu programy obrazujące historyjkę "Detektyw Kot Scratch poszukuje myszy, która skradła mu z lodówki ser". Przygody Kota były pretekstem do poznawania kolejnych poleceń i konstrukcji tego języka programowania. W czasie zajęć uczniowie wysłuchali też ciekawego, 10-minutowego wykładu twórcy Baltiego „Programowanie jest jak gotowanie”.
W czasie zajęć uczniowie przekonali się również, że do kodowania nie jest niezbędny  komputer. Grając w grę Statki, komunikaty o wybranym polu przekazywali sobie zakodowane alfabetem Morse'a. W innym dniu kodowali ruchy taneczne, a potem wykonywali zakodowany układ choreograficzny. Sprawdzili również jak działa płytka Makey Makey – wykorzystując napisany wcześniej w Scratchu projekt, zagrali na owocowo-warzywnym pianinku, wodnej perkusji i sztućcach. Podobało im się również krótkie składanie robotycznych konstrukcji z klocków Lego Wedo.

W przerwach dzieci integrowały się przy wspólnym posiłku, a chętni próbowali sił w żonglerce piłeczkami…
Dziękujemy uczestnikom warsztatów za wspólnie spędzone chwile. Mamy nadzieję, że wszyscy pokochali Scratcha, widząc różne możliwości tego programu.

Program Scratch2 można pobrać ze strony:

lub pracować online (bezpośrednio na stronie Scratcha https://scratch.mit.edu – zakładka u góry Stwórz)

Zajęcia poprowadziły nauczycielki: Katarzyna Cekiera, Alina Uzny