Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna arrow Komputer - artykuły dla klas
Komputer - artykuły dla klas
"Razem tworzymy lepszy Internet" - hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
10.02.2014.
Już jutro, 11 lutego, będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane będą w tym roku pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”. DBI ma na celu przede wszystkim nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online, inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
 
Image
Czytaj całość…
 
"Jak to działa?" - ciekawy konkurs ogólnopolski, dla najlepszych atrakcyjna nagroda! PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
23.01.2014.

Czy zdarzyło się Wam kiedyś zastanawiać do czego służą wszystkie funkcje aparatu cyfrowego? A czy wiecie w jaki sposób działa poczta elektroniczna? Wyszukiwarka internetowa? Jak dane zapisują się na płycie CD?
Codziennie wielokrotnie korzystamy z różnego rodzaju nowych technologii, a wciąż w bardzo niewielkim stopniu rozumiemy jakie są zasady ich funkcjonowania. Ale to nie czary-mary, tylko ludzka pomysłowość i nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiły, że to działa. Żeby umiejętnie i odpowiedzialnie korzystać z nowoczesnych udogodnień warto zrozumieć w jaki sposób działają. Weźcie udział w bardzo ciekawym konkursie zorganzowanym przez CEO w Warszawie!!!

Image

Czytaj całość…
 
Komputerowa ozdoba świąteczno-noworoczna PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
10.12.2013.
Został rozstrzygnięty konkurs na komputerową ozdobę świąteczno-noworoczną dla chętnych uczniów klas IV-VI. Zadaniem uczniów było wykonanie ozdoby ze starych, zużytych płyt CD/DVD lub dyskietek. Najładniejsze – wyróżnione prace, zawisną w pracowni komputerowej E-24, a ich autorzy otrzymają pamiątkowe dyplomy i czekoladowe słodkości. Oto wyniki:
 
Image
Czytaj całość…
 
GODZINA KODOWANIA - informatyka dla wszystkich! PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
09.12.2013.
W ramach Tygodnia Informatyki (Computer Science Education Week) w dniach od 9 do 15 grudnia 2013r. zapraszam do udziału w Godzinie Kodowania. Akcję wspierają m.in. Bill Gates, Mark Zuckerberg, Chris Bosh przekonując w swoich wypowiedziach o ogromnej roli programowania we współczesnych czasach, bez względu na dziedzinę życia czy wiek.
Godzina Kodowania to pierwszy krok w podróży do wiedzy o tym, jak działa nowoczesna technologia i jak tworzyć w niej nowe aplikacje. To możliwość zasmakowania prawdziwej informatyki w czasie 60 minut. W Godzinie Kodowania może wziąć udział każdy (uczeń, rodzic) w wieku od 6 do 106 lat. Wystarczy mieć jedynie godzinę czasu i dostęp do Internetu (z komputera lub innego urządzenia mobilnego).
Tydzień Informatyki się skończył, ale strona istnieje i wciąż można z niej korzystać ćwicząc kodowanie. Zachęcam gorąco!

Kolejne kroki postępowania są opisane tutaj:

Image

Czytaj całość…
 
Kasia rozwijała swoje zainteresowania i talenty programistyczne PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
10.10.2013.

Image Uczennica naszej szkoły, Kasia Zawadka z klasy 6a w dniach 22-28.09.2013r. była uczestnikiem obozu informatyczno-matematycznego w Milówce k. Żywca.
Organizatorem obozu było Stowarzyszenie Talent. Udział w obozie był w pełni sfinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach zadania „Program pomocy uczniom wybitnie uzdolnionym”, uczestnicy ponieśli  jedynie koszty dojazdu na miejsce obozu.
Kasia wróciła bardzo zadowolona. Oto jej relacja z wyjazdu:

Image

Czytaj całość…
 
Bezpieczny w sieci - powiedz to innym PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
18.03.2013.

Nasza szkoła podejmuje różne działania mające na celu wpojenie dzieciom podstawowych zasad bezpiecznego korzystania z Internetu. Obecnie uczniowie będą na zajęciach komputerowych projektować nadruk na koszulkę t-shirt związany z bezpiecznym korzystaniem z sieci. Ponieważ jest to jednocześnie ogólnopolski konkurs - najciekawsze prace zostaną przesłane do organizatorów i jest szansa na wygranie atrakcyjnych nagród!
Wykonajcie w domu "papierowy projekt" tego co chcecie narysować na najbliższych zajęciach! Szczegóły konkursu:

Czytaj całość…
 
Tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu (7 lutego) upłynął pod znakiem kreskówek "Owce w sieci" PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
07.02.2012.
W ramach tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu uczniowie obejrzeli 9 kreskówek "Owce w sieci". Na ich podstawie omówione zostały podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Klasy IV - VI opracowały, każda klasa według własnego pomysłu, jeden przydzielony odcinek z tych, które nie są jeszcze dostępne. Uczniowie wymyślili scenki obrazujące podany problem, najciekawsze odegrali wcielając się w role bacy, Jaśka, gajowego, owiec, baranów i wilków. Uczniowie przygotowali też odegraną scenkę w formie komiksu.
„Owce w Sieci” to seria kreskówek edukacyjnych poświęconych bezpieczeństwu najmłodszych internautów. Celem kreskówek jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, z telefonów komórkowych i innych nowych technologii.
Czytaj całość…
 
Złośliwe oprogramowanie PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
09.10.2011.
Komputery dzięki dostępnym dla nich programom znacznie ułatwiają pracę człowieka. Oprócz przydatnych programów komputerowych, są jednak też takie, których działanie przynosi szkodę użytkownikom.
Ogólnie mianem złośliwego oprogramowania (ang. malware) określa się wszelkie programy i pliki mające uciążliwe, szkodliwe, złośliwe bądź przestępcze działanie w stosunku do użytkownika komputera i zgromadzonych na jego dysku danych.
Złośliwe oprogramowanie najczęściej instaluje się w systemie operacyjnym bez wiedzy i zgody użytkownika komputera. Jego działanie może objawić się natychmiast, lub po pewnym czasie, po którym programy działają niepoprawnie, system pracuje wolniej, zniknęły dane z dysku lub nie da się w ogóle korzystać z komputera.
Do grupy malware’u należą między innymi: wirusy, konie trojańskie, programy szpiegujące (spyware), adware
Podział ten jest umowny, ponieważ złośliwe oprogramowanie często łączy w sobie cechy wymienionych tu jego rodzajów.
Czytaj całość…
 
Komputerowe prawo PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
28.09.2011.
Korzystanie z programów komputerowych wymaga przestrzegania norm etycznych i prawnych. Co to jest prawo autorskie? Kogo nazwiemy piratem komputerowym? Po co jest licencja i czy warto ją czytać? Jakie są typy programów, czy z niektórych można korzystać nie płacąc za to? Czy można skopiować płytę z komercyjnym programem? Odpowidź na to i jeszcze inne pytania znajdziesz w tym artykule. To warto wiedzieć!
Czytaj całość…
 
Bezpieczna i higieniczna praca z komputerem PDF Drukuj Email
Wpisał: Alina Uzny   
16.09.2011.
 1. Dlaczego praca z komputerem może być dużym zagrożeniem dla dzieci?
 2. Wymień uciążliwości fizyczne związane z pracą przy komputerze.
 3. Co to jest internetoholizm czy siecioholizm i jak się objawia?
 4. Opisz prawidłowo zorganizowane stanowisko pracy z komputerem (około 2-3 zdania na podane niżej tematy):
  a) pomieszczenie
  b) oświetlenie
  c) meble: biurko, krzesło
 5. Opisz prawidłową postawę w czasie pracy z komputerem:
  a) głowa, plecy, ręce, nogi - najważniejsze wskazówki
  b) ustawienie fotela, klawiatury, monitora
 6. Jakich przewlekłych, groźnych schorzeń rąk można się nabawić na skutek nieprawidłowego ułożenia rąk na klawiaturze? Jak im zapobiegać?
 7. Opisz niekorzystne dla oczu skutki pracy z komputerem.
 8. Jak dbać o oczy, co można zrobić by zmniejszyć zagrożenie związane z pracą przy komputerze?
 9. Jak można rozgrzać mięśnie, stawy i ścięgna przed/w przerwie pracy z komputerem? Podaj przykłady ćwiczeń.
 
 
 
Lata osiemdziesiąte XX wieku to początek przygody z komputerami, które jako komputery osobiste PC stały się narzędziem tak pracy jak i zabawy setek, tysięcy, milionów osób. To narzędzie, dodatkowo w połączeniu z Internetem, przykuło do monitorów miliony ludzi na całym świecie.
Komputer, mimo że jest genialnym wynalazkiem i usprawnił pracę tysięcy ludzi, nadużywany może stać się przyczyną kłopotów ze zdrowiem. Stale wzrastająca popularność komputerów, używanych przez nas zarówno w pracy, w szkole jak i w domu, niesie ze sobą również i niepożądane skutki. Coraz więcej osób zgłasza się do lekarza, skarżąc się na niepokojące objawy pogorszenia wzroku i samopoczucia wywołane właśnie pracą przy monitorze. Nie zawsze zdajemy sobie bowiem sprawę z wielu rodzajów zagrożeń dla zdrowia z jego strony. Najczęściej pytani o te zagrożenia wymieniamy narażenia narządu wzroku, promieniowanie komputerowe. Zapominamy o długotrwałym przebywaniu w określonej, nie zawsze dla nas korzystnej, pozycji przy klawiaturze, schorzeniach układu krążenia, układu kostnego, a już zupełnie wykluczamy, szczególnie jeśli miałoby to dotyczyć nas, uzależnienie od komputera.
Dbajmy o zdrowie - oszczędzimy sobie dużo nerwów, pieniędzy i czasu spędzonego na bieganiu od lekarza do lekarza, na długim i nieprzyjemnym leczeniu. Dobrze jeżeli leczenie skończy się na zabiegach rehabilitacyjnych, w najgorszym przypadku może czekać nas operacja.
Praca z komputerem może być dużym zagrożeniem dla dzieci, które nie będą przestrzegać zasad bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem. Spędzanie kilku - kilkunastu godzin dziennie przed komputerem, grając w różne gry sieciowe, surfując po Internecie - może bardzo negatywnie odbić się na ich zdrowiu psychicznym, a nawet życiu. Dzieci są szczególnie narażone na dolegliwości fizyczne, które mogą się pojawić, jeśli środowisko pracy nie będzie właściwie przystosowane. Układ kostny dziecka, układ nerwowy, mięśnie dopiero rosną i rozwijają się. Najtrudniej oduczyć się złych przyzwyczajeń i nawyków, dlatego od najmłodszych lat należy kształtować właściwe postawy.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 57 - 66 z 66