Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna arrow Kącik rodzica
Kącik rodzica
Jak wzbudzić u dziecka pozytywną motywację do nauki? PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.04.2016.
Każde dziecko ma wrodzone pragnienie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. W okresie przedszkolnym dzieci cieszą się, że nauczą się czytać i pisać, że będą poznawać otaczający je świat. Tymczasem w wieku szkolnym u wielu uczniów następuje zmiana ich postawy do nauki, którą zaczynają postrzegać jako mozolną pracę, nie dającą żadnej przyjemności.
Wielu rodziców martwi się o to, by zapewnić swemu dziecku sukces w świecie ocen, świadectw semestralnych czy standardowych testów. Tymczasem wyniki wielu badań dowodzą, iż uczenie się ma wyższą jakość, gdy dziecko je lubi, gdy uczy się z własnej woli. Osoby z silną wewnętrzną motywacją uczą się lepiej, więcej rozumieją i na dłużej pamiętają to czego się nauczyły.
Dlatego też strategia pomocy dziecku, dzięki której będzie czerpało z nauki radość i dostrzegało jej wartość, jest zarazem najlepszym sposobem podnoszenia ocen i wyników.
W poniższej prelekcji pragnę przedstawić wpływ jaki na motywację do nauki mają takie czynniki jak : zainteresowanie, poczucie kompetencji i wiara we własne siły, pochwały, stawianie sobie jako celu zdobycie wiedzy, warunki nauki, a w końcu pozytywne relacje dziecka z rodzicami.
Czytaj całość…
 
Udane wychowanie PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.03.2016.
Większość rodziców widzi w dzieciach zminiaturyzowanych dorosłych. Mają oni mało zrozumienia dla tego, co dziecięce, dla tego, co stanowi o bycie dziecka, a więc dla tego, co wynika ze specyfiki poziomu jego rozwoju. Jest to źródłem wielu konfliktów, awantur, kłótni.
Rodzice nie rozumieją swojego dziecka, które chce się śmiać, skakać, bawić się, biegać, przytulać, zadawać pytania. Czy my wszyscy nie byliśmy kiedyś dziećmi? Czy każdy z nas nie wie, co sprawiało mu wcześniej ogromną przyjemność? Dlaczego przypominanie sobie o tym jest takie trudne?
Przyczyny określonych problemów wychowawczych nie leżą w nieposłusznych, krnąbrnych dzieciach, lecz w tym, że dziecko jest fałszywie spostrzegane przez dorosłego. Dzieci nie rodzą się niegrzeczne, lecz są na takie wychowane.
Czytaj całość…
 
Dobre rady dla rodziców - dzieci i internet PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.02.2016.
W ubiegłym roku 65 % młodych internautów otrzymało propozycję spotkania od osób nowo poznanych w Internecie. Ponad jedna trzecia z nich przystała na taką propozycję - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje, organizatora kampanii społecznej "Dziecko w sieci".
Ankietowani chętnie przesyłają osobom poznanym w Internecie swoje dane osobowe. Spośród badanych dzieci ponad 80 % co najmniej raz przekazało komuś w sieci swój adres e-mail, ponad połowa swój numer telefonu, a blisko jedna czwarta adres domowy.
Aż 64 % uczestników ankiety przyznało, że otrzymało propozycję spotkania poza Internetem. Młode internautki częściej od swoich kolegów informują o spotkaniach osoby ze swojego otoczenia, jak też udają się na miejsce spotkania z osobą towarzyszącą.
Poczucie zagrożenia związanego z poznawaniem ludzi w sieci jest tym mniejsze, im starsi są respondenci. Jednocześnie z wiekiem rośnie częstotliwość propozycji spotkań poza Internetem, co - jak podkreślają organizatorzy kampanii "Dziecko w sieci" - powinno stać się sygnałem ostrzegawczym dla rodziców i opiekunów użytkowników Internetu w wieku 12-17 lat.
Czytaj całość…
 
Rola bajki w życiu dziecka PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.01.2016.
„Przez odpowiednią literaturę dla dzieci kształtuje się smak przyszłego czytelnika” Jan Brzechwa

Bajka to niezbędny element dzieciństwa każdego dziecka. W życiu człowieka zdarzają się sytuacje, które niosą za sobą bolesne doświadczenia oraz zaburzają rozwój osobowości. Lęki jakie przeżywają dzieci mogą pozostawić trwały ślad w psychice dziecka. Dlatego bajki odgrywają istotną rolę w życiu dziecka.
Według M. Molickiej ( 1999 r) bajki to utwory dla dzieci, gdzie świat realny miesza się ze światem fantastycznym tworząc zrozumiałą rzeczywistość. Dziecko poznaje sytuacje budzące lęk i niepokój oraz znajduje w nich rozwiązanie problemów. W świecie bajek może spotkać przyjaciół, przeżyć wiele wspaniałych przygód oraz pozbyć się lęku.
Bajki przedstawiają świat widziany z dziecięcej perspektywy. Są źródłem konkretnych obrazów powstających w wyobraźni dziecka. Wywołują one pozytywne emocje, mają wpływ na myślenie, budują poczucie własnej skuteczności. Dają dziecku poczucie bezpieczeństwa i uznanie. Kształtują samoocenę, wywołują zadowolenie oraz budują pozytywny obraz samego siebie (M. Molicka, 2003 r ).
Bajki wyzwalają negatywne emocje, dzieci płaczą, złoszczą się i żalą. Wspierają one dziecko w jego rozwoju, zapobiegają lękom a także obniżają napięcie. Przygotowują dziecko do spotkania się z sytuacją trudną np. wizyta u dentysty, śmierć swojego zwierzaka, lęk przed duchami, rozwód czy też przemoc w rodzinie.
Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 5 - 8 z 21