Publiczna Szkoła Podstawowa nr 19
im. Bronisława Malinowskiego
w Zespole Szkół Miejskich nr 1
w Kędzierzynie-Koźlu

 
OOPS. Your Flash player is missing or outdated.Click here to update your player so you can see this content.
You are here: Strona główna arrow Kącik rodzica
Kącik rodzica
Jak wychowywać bez porażek? PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.05.2014.

Wychowanie dziecka to jedna z najcięższych i najbardziej odpowiedzialnych prac. Zadanie to w głównej mierze muszą wykonać rodzice. To oni podejmują odpowiedzialność za psychiczny i fizyczny rozwój małego człowieka, za wychowanie go na istotę aktywną, produktywną, kogoś, kto będzie rozumiał siebie i otaczający go świat. Jeśli to się nie uda, jeśli młodzi ludzie przeżywają problemy i przysparzają ich społeczeństwu, obwinia się rodziców. Rzadko jednak rodzicom się pomaga, uczy, jakie i gdzie popełniają błędy i jak ich uniknąć. Rodziców nikt nie szkoli, nie uczy „zawodu". W przeciwieństwie do prawie wszystkich dziedzin życia, stosunki wzajemne rodziców i dzieci wydają się niezmienne. Współcześni rodzice w wychowaniu własnych dzieci i rozwiązywaniu konfliktów wewnątrz rodziny stosują te same metody, które stosowali ich rodzice i dziadkowie. A przecież nauka zdobyła nowe wiadomości o stosunkach międzyludzkich, psychologia, zwłaszcza rozwojowa, znalazła wiele nowych informacji na temat tego, jak pomagać drugiemu człowiekowi w jego dojrzewaniu i jak wypracować zdrową atmosferę w kontaktach z dziećmi.

Czytaj całość…
 
Kontakty rodzice - dzieci PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.02.2014.

JAK POMÓC DZIECIOM, BY RADZIŁY SOBIE Z WŁASNYMI EMOCJAMI?
Dzieci potrzebują tego, aby ich uczucia była akceptowanie i docenianie.
1.    Słuchaj dziecka spokojnie i z uwagą.
2.    Zaakceptuj jego uczucia słowami: Och, mmmm, rozumiem”.
3.    Określ to uczucie: To frustrujące.
4.    Zmień pragnienia dziecka w fantazję: Pragnę mieć czarodziejską różdżkę i wyczarować dla Ciebie...

Czytaj całość…
 
Odrabianie pracy domowej bez stresu PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.10.2013.

By odrabianie lekcji nie stało się codziennym problemem, należy dziecku stworzyć odpowiednie warunki do pracy. Dziecko musi się nauczyć pracować samodzielnie. Odrabianie lekcji stanowi problem zwłaszcza dla dziecka z zaburzeniami uwagi. Z tym zajęciem konkurują często inne, o wiele bardziej atrakcyjne zajęcia: programy telewizyjne, gry komputerowe, zabawy z kolegami. Niektóre dzieci z kolei siedzą nad lekcjami całe popołudnia, kręcą się bez celu i też są nieefektywne. Inne nie pamiętają o sporej części zadanych lekcji, myśląc, że nic nie było zadane, dlatego powinny prowadzić dzienniczek zadanych lekcji lub zapisywać zadania w zeszycie przedmiotowym.

Czytaj całość…
 
Jak nakłonić dziecko do nauki? PDF Drukuj Email
Wpisał: Joanna Białobrzeska   
12.05.2013.

Każde dziecko ma wrodzone pragnienie zdobywania wiedzy. Dzieci idą do szkoły podekscytowane. Cieszą się, że nauczą się czytać i pisać, że będą poznawać świat.
Badania wykazały, że zamiłowanie do nauki u dzieci obniża się stale od trzeciej do ostatniej klasy szkoły podstawowej. Dzieci postrzegają naukę jako mozolną pracę, a nie ekscytującą szansę rozwoju, która pobudzała ich do działania, gdy byli mniejsi. Nauka przestała im sprawiać przyjemność.
Co to jest "motywacja do uczenia się?" Motywacja do uczenia się definiowana jest jako znaczenie i wartość nauki dla danego człowieka, jaką ów człowiek jej przypisuje, i charakteryzowana przez długoterminowe zaangażowanie się w proces uczenia się.

Czytaj całość…
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 17 - 20 z 22